AlergRomania

Maratonul 1 Decembrie 2019

Maraton 1 decembrie 2019

A trecut o saptamana de cand a avut loc traditionalul maraton de ziua nationala a Romaniei, Maratonul 1 Decembrie, ce a ajuns la editia cu numarul 9. Un mare merit pentru acesta competitie il are Ilie Rosu ce a organizat prima editie in anul 2011 tot in parcul IOR adunand la start 42 de maratonisti, 84 de semimaratonisti si 6 stafete. La aceasta editie Ilie Rosu a alergat maratonul cu numarul 250. Anul acesta au luat startul 144 de maratonisti si 375 de semimaratonisti la care s-au mai adaugat cei 532 de participanti de la Cursa Proenzi, Cursa Cetatenilor Secotrului 3 si Cursa Fotoliilor Rulante insemnand un total de 1064 de alergatori.

Vremea de anul acesta a fost excelenta pentru alergare. Ghiata, zapada si vantul au lipsit de pe traseu competitorii bucurandu-se de o zi perfecta. Temperatura la ora primului start a fost de 3 grade iar rezultate bune nu s-au lasat asteptate. Castigatorul Maratonului a parcurs cei 42km in 02:41:55 iar timpul scos de castigatorul semimaratonului a fost de doar 01:10:06. Finalul cursei de semimaraton a fost unul extrem de spectaculos primii trei concurenti fiind despartiti de doar 22 de secunde.

Robert Necula 01:10:28

Traseul a ramas neschimbat fata de ultimii ani alerganduse pe clasica bucla de aproximativ 4.2km. Un mare plus a fost luarea deciziei ca starturile de la probele de maraton si semimaraton sa aiba loc simultan, nu la o diferenta de 5 minute cum a fost anul precedent. Minusul a fost ca oranizatorii au anuntat cu doar cateva zile inainte acest lucru pe site. Cum bine am fost obisnuiti organizarea s-a ridicat la asteptarile concurentilor nelipsind de la finalul concursului clasicele sarmale.

Publicat pe 09 decembrie 2019
734 vizite

Concursuri din acest articol

Nume Tip Data Harta Site
Maratonul 1 Decembrie Tip Alergare sosea 01 decembrie 2021 Harta Harta Site click